OyunGrand Theft Auto 3
Tür(ler)Aksiyon, Birinci şahıs Nişancı
GeliştiriciRockStar North
YayımcıRockStar Games
Yayın tarihi22 Ekim 2001

GTA 3 indirme sayfasına yönlendirilmek için indirme düğmesini tıklayın. Bu, oyunu mümkün olan en hızlı sunucudan almanızı sağlar.

 • Readers Rating
 • No Rating Yet!
 • Your Rating


Grand Theft Auto III‘ü doğrudan Google Drive bulut sunucusundan indirin. Bu, nerede olursanız olun en hızlı indirme hızı elde etmek ve en kısa sürede oyunu oynamaya başlamak için izin verecektir! GTA III (3) Download tamamen ücretsiz, yüklemek ve hiçbir ücret ödemeden sonsuza kadar oynayabilirsiniz!

Oyun gereksinimleri

Minimum

 • İşletim sistemi: Windows XP (SP2).
 • İşlemci: Intel Pentium IV / AMD Athlon 800 MHz.
 • RAM: 512 MB.
 • Video Grafik kartı: DirectX 8.1 ile uyumlu 256 MB video belleği.
 • Ses Kartı: DirectX 8.1 ile uyumlu ses aygıtı.
 • Sabit diskte boş alan: 2.5 GB.

Önerilen

 • İşletim sistemi: Windows 7 veya üzeri.
 • İşlemci: Intel Pentium IV / AMD Athlon 800 MHz (veya daha iyisi).
 • RAM: 2 GB.
 • Video Grafik kartı: 1 GB video belleği veya DirectX 8.1 ile daha iyi uyumlu.
 • Ses Kartı: DirectX 8.1 ile uyumlu ses aygıtı.
 • Sabit diskte boş alan: 5 GB.

Oyun hakkında

Grand Theft Auto III (GTA 3 veya GTA III), DMA Design tarafından geliştirilen ve Rockstar Games tarafından piyasaya sürülen açık dünya aksiyon-macera video oyunudur. Grand Theft Auto III 22 Ekim 2001’de, PlayStation 2’de, 20 Mayıs 2002’de PC sürümünde ve 31 Ekim 2003’te Xbox’ta piyasaya sürüldü. Ayrıca 2011 yılında, mobil platformlar için yıldönümü sürümü yayımlandı.

Bu Grand Theft Auto serisinin beşinci oyunu ve Grand Theft Auto 2 beri ilk büyük iş. Arsa Liberty City kurgusal şehirde yer alır. Liberty City, prototipi New York. GTA 3 arsa GTA San Andreas devam ediyor: oyunun kahramanı Claude. Claude) bir çatışma hayatta ve hızlı bir şekilde çeteler, suç ve yolsuzluk bir dünyada kendini bulur.

GTA 3 bir anda ödül ve ödül çok sayıda kazandı gerçekten efsanevi bir PC oyun projesi, ama yayımlanmasından bu yana on yıl rağmen, bugün bile gerçekçi olmayan bir başarıya sahiptir ve hatta en sofistike oyuncu memnun etmek mümkün olacak. Oyuncak ana özelliği büyük bir açık dünya ve tamamen doğrusal olmayan hikayesi.

Oyun projesinde, hiçbir şey düşünmeden, istediğiniz her şeyi yapma hakkına sahipsiniz. Burada, yetkinizi artırarak, misyonlar üzerinden gitmek ya da sadece şehrin sokaklarında kargaşa yaratmak için fırsat var.

GTA 3 Oynanışı

Bu şirket Rockstar ünlü serisinin ilk üç boyutlu (3D) oyun olduğu gerçeği ile başlayalım. New York’a çok benzeyen Liberty City şehrinde olaylar yaşanıyor. Onun expanses ile hareket serbestçe ve herhangi bir el arabası yanı sıra, ama dürüstçe kazanılan para için satın değil, bu suç faaliyeti hakkında çünkü.

Ana karakter

Püf noktası konuşmalar sırasında oyunun tüm karakterleri kahraman sadece “Guy” denir. Ancak, GTA San Andreas, biz dikkate değer bir şaşı ile bu esmer adı “Claude” olduğunu öğrendim. O azılı bir suçlu ve aynı zamanda bir Donjuan. Aşk entrikaları hayatını daha da riskli hale getirsin.

Claude son zamanlarda kız arkadaşı Catalina ile Liberty City geldi bir suçlu, o San Andreas geri 1992 yılında bir araya geldi. Bir banka soyulmasından sonra Catalina Claude ihanet ve Kolombiyalı Kartel katılır.

Oyun sahnesi

Oyun Liberty City metropol2000’lerin başında gerçekleşir. Bu şehir uzun arasında her şimdi ve sonra kanlı çatışmalar vardır çeşitli mafya grupları tarafından etki alanları ayrılmıştır. Öyle oldu ki oyunun ana karakteri, çetelerden birinin paralı, ihanet, sadece mucizevi o hayatta kalmayı başardı banka baskını sırasında.

Yolculuğunuza yerel bir bankasoygunuyla başlıyorsunuz. Sonuç olarak, ana karakter kız arkadaşı bir kurşun “merhaba” alır ve kirli şehir sokaklarından birinde kesin ölüme terk kalır.

Ancak, zaman içinde kanlı vücut en yakın hastaneye yeni ikinci ego göndermek polis tarafından keşfedilir. Sonra her şey olağan senaryoyu takip eder, mahkeme, kelepçe, hapishane.

Neyse ki, o gözaltı yere ulaşmak mümkün değildi. Ana karakteri hapishanelerden birine götürmek için tasarlanmış bir minibüs, ateş haydutları tarafından ateş altına giriyor. Kaçmak için harika bir fırsat değil mi?

Şimdi tek bir amacı var, bu korkunç şehir onu tamamen kırmadı kadar düşmanintikam almak için. Yerel patronların onun hizmetlerine, yozlaşmış polislere ve sokak çetelerine ihtiyacı var. Yani, gta 3 geniş bir yoldan sadece güçlü ve çılgın haydut teslim edecek acımasız “City of Liberty” koşullarında uyum için hazır olun.

Radyo istasyonları

GTA III yaklaşık üç buçuk saatlik radyo malzemesi sunar. Geliştiriciler oyun permeating “gangster sinema” kültürünü yansıtan radyo istasyonları arasında geçiş gerçek anlamda yeniden oluşturmak için müzik geniş bir yelpazede tanıttı.

Ve talk show ve DJ’lerin yorumları bir bükülme eklemek ve “Amerikan hayatının benzersiz bir görünüm yansıtmaktadır.” Dan Hauser bunu “Amerika’nın ikonoklastik görünümü” olarak tanımladı. Ekip, radyoda çalınanları canlandırmak için gerçek DJ’leri aradı.

Aynı zamanda, yazarlar DJ’ler için alışılmadık satırlar yazdı, etkisi elde “birçok kelime ve biraz anlamda.” Müzik direktörü Craig Conner oyuna radyo istasyonlarının tüm unsurları dahil – müzik, reklam, talk-show, radyo istasyonlarının amblemleri kadar.

Grand Theft Auto 3 Özellikleri

Zamanda geri, oyun zamanında en iyi oyun yapılan çok fazla özelliklere sahiptir! Ancak, günümüzde oyun dünyasının evrimi ile, GTA 3 daha az avantajı vardır ama yine de kesinlikle oynamaya değer! İşte kesinlikle gibi olacak bazı özellikler!

 • Liberty City oyun haritası tamamen size açıktır. New York bölgesinin kopyaları olan Brooklyn ve Manhattan semtlerini ziyaret edebilirsiniz. Şehir iki bölüme ayrılmıştır, iki ada. Su taşımacılığı ile hızlı su yolculuğu için kullanılabilir.
 • Her görev benzersizdir ve kendi karmaşıklık düzeyine sahip. Claude’un görüşeceği kişi, Japon, Çin mafyası ve hatta bir Afro-Amerikan suç örgütüyle yüzleşmek zorunda kalacak.
 • Her zaman birini öldürmek zorunda değilsin. Bir taksi şoförü veya itfaiyeci, dondurma satıcısı olarak para kazanabilirsiniz. Suç geçmişi ne olursa olsun, poliste iş bulmak için bile bir fırsat var.
 • Ulaşım miktarı inanılmaz. 49 benzersiz araba, birkaç tekne ve bir uçak. Ulaşımda, farklı müzik yönü ile istasyonları bir dizi, radyo açabilirsiniz.

Oyun haritası hakkında

GTA 3’ün eylemi, New York’a dayanan Liberty City’de, aynı zamanda diğer Amerikan şehirlerinin unsurlarını da içerir. Liberty City çok sayıda alana ayrılmıştır ve üç adadan oluşur: Portland Adası, Staunton Adası ve Shoreside Vale veya, aynı zamanda Kıyı Vadisi veya Shoreside Vale denir. Üç ada sırasıyla Brooklyn, Manhattan ve Staten Island’a nispeten benzer.

Portland Adası

Burası çalışan nüfusun çoğunun yaşadığı eski bir sanayi bölgesi ve Leone, Triad’lar ve Diablos sokak çetesinin mafya ailesi öfkeyle karşılanıyor.

Burada rıhtım, depo, fabrikalar, pazarlar, garajlar, Red Light District yanı sıra bazı yararlı tedarikçiler bulacaksınız. Bu whores, pezevenkler, işçiler, dockers, politikacılar ve toplumun diğer pislik ev sahipliği yapmaktadır. Portland suç gelişir ve mafya kuralları yerdir. Ama şimdi Triad’lar kontrolü ele geçirmeye çalışıyorlar ve aylardır mafyayla savaş içindeler. Kısacası, herkesin kendine bir şeyler bulacağı cesur bir bölge.

Staunton Adası

Burası bir iş bölgesi. Burada zenginler paralarını harcar, lüks konaklar satın alır ve prestijli arabalar kullanırlar. Yakuza, Yardi ve Kolombiya Karteli’nin meskeni.

Burası Grand Theft Auto 3 haritasının merkezi iş bölgesidir. En büyük anlaşmaların yapıldığı, büyük paraların tükendiği ve güçlü ve zengin işadamlarının hakim olduğu yer. Gün boyunca, ilçe 10 dolara kendi annesini satmak isteyen girişimciler ile doludur, onlar içeriden anlaşmalar yapmak ve rüşvet almak. Geceleri karanlık, ıssız ve çok tehlikelidir.

Shoreside Vale

Burası Liberty City’nin bir banliyösü. Zenginler orta sınıf ve çetelerle birlikte burada yaşıyorlar. Francis Uluslararası Havaalanı da burada yer almaktadır. Yerel çeteler: Southside Hoods ve Kolombiya Karteli.

Shoreside Vale, Liberty City’nin banliyösünün mutluluğu ve sükunetidir. En etkili gangsterlerin sığınağı çeşitli havuzlar, çitler, arka bahçeler, garajlar, basketbol ağları ve sokak çeteleri ile doludur.

Yüksek duvarları ve silahlı muhafızları olan acınası konaklarla inşa edilmiş, sefil varlıklarını çeşitlendirmek için herhangi bir meslek arayan sıkılmış gençlerin çetelerinden malkorumak. Breedy köpekler ve vanlar banliyölerinde sakin bir izlenim yaratmak ama kendinizi aldatmak yok. Her evde şiddet ve yozlaşma hüküm sürer.

GTA 3 Ana Karakterleri

GTA 3 oyun karakterleri çoğu Brooklyn Deniz Tersanesi’nde kiralık bir stüdyoda hareket yakalama teknolojisi kullanılarak oluşturuldu, süreç bazı teknik çerçeve ile sınırlı iken. Başlangıçta, karakterlerin hareketleri sinematik olması gerekiyordu, ama aslında, üç boyutlu modeller büyük ölçüde bu fikri çarpıtmak.

Araç tasarımının çeşitliliği nedeniyle, oyun dışı karakterler tarafından araba sürme sürecinin animasyon takım için zor bir görev olduğunu kanıtladı. Yazılım mühendisi Alan Campbell, “Düzinelerce farklı animasyon bir araya getirilmesi ve koddaki anahtar çerçevelerin değiştirilmesi gerekiyordu,” diyor. Daha fazla verimlilik için, geliştiriciler oyunun tek tek video parçalarını çekerken farklı açılarda kullandılar.

Yönetmen Navid Honsari, pek çok aktörün “video oyununun yapay olarak oluşturulduğu ve seslendirmenin de bir tür animasyon olması gerektiğine inandığı” için, takımın en “doğal” seslendirmeyi başarmaya çalıştığını ve bunun da zorluklara yol açtığını söylüyor.

Grand Theft Auto onun görünümünü kadar oyunun ana karakterinin adı (Claude): San Andreas hiçbir yerde söz edilmez. Oyun boyunca, ana karakter konuşmaz. Takım claude ilk etapta bir “ses” vermedi çünkü diğer görevlere karşı “ciddi bir sorun gibi görünmüyordu” ve aynı zamanda kısmen oyuncuların ana karakter ile tanımlamak için izin vermek.

Catalina

Catalina Claude kız arkadaşı, Liberty City 2001 yılında onunla birlikte geliyor. Çift bir banka soymaya karar verir, sonra Catalina erkek arkadaşını ölüme terk eder ve onu sırtından vurur.

Miguel

Miguel Kolombiya Karteli, Catalina, banka soygunundan sonra kaçmasına yardımcı olan yeni bir suç ortağı üyesidir ve şimdi sık sık birlikte görülebilir.

Salvatore Leone

Salvatore Leone, Leone suç ailesinin Don’u, Joey Leone’nin babası, Maria Latore’un kocası ve Portland Adası’ndaki St. Mark’s’daki Leone Centilmenler Kulübü’nün sahibidir.

Oyunun son sürümü değişir

Piyasaya sürülmeden önce, oyunun orijinal sürümü nde bir dizi değişiklik yapıldı. Modifikasyon oyun geliştirme sürecinin ayrılmaz bir parçasıdır, ancak GTA 3 değişiklikler 9/11 saldırıları nın olduğu sıralarda meydana geldi, bu değişiklikler bu olaylardan etkilendiğini düşündürmektedir.

19 Eylül 2001’de Rockstar, saldırıların gecikmeye neden olan bir faktör olduğunu gerekçe göstererek oyunun yayınlanmasında üç haftalık bir gecikme bildirdi. Video oyunu dağıtıcısı Take-Two Interactive’in eski CEO’su, “Herkesin bu olaylardan etkilenen bir tanıdığı veya akrabası vardı” diyor.

9/11 Grand Theft Auto 3 Değişiklik

11 Eylül olaylarından sonra, oyunda polis arabalarının tasarımı değişti. Orijinal beyaz-mavi tasarım, New York polis arabaları anımsatan, siyah-beyaz tasarım da Los Angeles ve San Francisco gibi ABD polis departmanları tarafından kullanılan değişti. Küçük değişiklikler radyo konuşmaları, yaya kopyaları yapıldı; ayrıca terörizmle ilgili misyonları dışladı ve gökdelenlerle çarpışmayı önlemek için uçağın yörüngesini değiştirdi.

Diğer büyük değişiklikler

Oyundaki en önemli değişikliklerden biri, şehrin ekonomisini baltalamaya çalışan devrimci Darkel karakterinin ortadan kaldırılmasıydı.

Oyunda Darkel’e atıfta bulunulduğunda, karakterin bir şekilde 11 Eylül olaylarıyla bağlantılı olduğuna dair öneriler vardı, ancak Dan Hauser Darkel’in “yayınlanmadan çok önce” kesildiğini açıklar. Bazı haberlere göre, rockstar “saçmalık” gibi söylentileri reddetti rağmen, okul çocukları başlangıçta yayalar olarak mevcuttu.

Rockstar Games, 11 Eylül olaylarından sonra oyunun sadece %1’inin değiştiğini söyledi. Ve en büyüğü de kapaktı. Takım, 11 Eylül’den sonra Avrupa’da satışa sunulan oyunun orijinal kapağının “aşırı derecede sert” olduğunu ve bu nedenle tasarımı serinin “marka stili” haline gelen yeni bir kapak haline geldiğini anladı.

Sam Hauser yeni kapağın sadece bir gecede icat edildiğini ve eski sinin yerine hemen seçildiğini iddia ediyor. Kapak, Thomas Crown’s Scam (1968) gibi 60’ların filmleri ruhuyla yapıldı.

Sonuç

Birçok oyun bugün çok daha iyi grafikler olsa bile, Grand Theft Auto 3 (GTA3) hala dünya çapında en çok oynanan ve indirilen oyunlardan biri. Bu popülaritesi ilk sürümü ve hala bugün bile denemeye değer inanılmaz oyun sırasında kazanılan kaynaklanmaktadır. Sayfanın üst kısmında indirme düğmesine tıklayın ve tarihin en iyi bilgisayar oyunlarından birini oynarken bazı serin bir deneyim var!